(Citronová) italská zmrzlina

9. září 2009 v 9:50 | Rebelka |  zápisky z cest
My jsme s Lelli nakonec vážně jely k moři!
Chtěla jsem si udělat radost, když tak hezky a poctivě chodím na brigádu, a Lelli si taky chtěla udělat radost. Tak jsme jely spolu.
Do Itálie.
Předtím jsem tam byla jen jednou v životě a to bylo spíš jen takové oťukávání ze severu. Ani z toho nejvyššího dolomitského vrcholku, na který jsem vylezla, nebylo vidět moře.

Byla to krásná aktivně pohodová dovolená.
(Já: Já mám všechny dovolené takové aktivní.
Lelli: Tohle není aktivní dovolená.
Já: Je!
Lelli: Není!
Já: Právě jsme ušly osm kilometrů.
Lelli: Není!
Já: Včera jsme byly na Vesuvu.
Lelli: Aktivní dovolenou jsem měla v Paříži.
Já: A Předtím jsme proplouvaly mořské jeskyně.
Lelli: Já už nechtěla aktivní dovolenou... )

Ale bylo to tak dobře aktivní.
Chtěly jsme všechno vidět, tak jsme pár dní cestovaly po Itálii.

Hned třetí den jsme si naplánovaly mořské jeskyně. Zajímalo mě, jak to vypadá u konkurence. Škoda, že nemáme v Kateřince moře. Zvýšilo by to návštěvnost.
Nasedli jsme do člunu a metli si to kolem pobřeží. Když jsme jeli kolem nějaké větší jeskyně, zajeli jsme i dovnitř. (Poklona pohlednému italskému kormidelníkovi; já bych se tam netrefila ani autem - za předpokladu, že by tam nebyla voda, samozřejmě.)
Voda byla dokonale modrá a průhledná až na dno. Byly tam mořské sasanky.
Ten oblouk se mi moc líbil.
Vpluli jsme do jedné jeskyně, která měla takovéto krásné stropní okénko. V jeskyni začala hrát hudba. Já zalapala po dechu, chytla se sedačky a dostala ze sebe velice inteligentní větu: "Ježišmarja, Nabuco!"
Abyste danou situaci lépe pochopili, je třeba jedné malé poznámky pod čarou. V Kateřinské jeskyni také návštěvníkům pouštíme Nabuco. A navíc úplně, ale úplně úplně tu stejnou část. Jelikož ji poslouchám šestkrát až sedmkrát denně a v jeskyni jsem zatím strávila přibližně třicet dní, slyšela jsem tuhle skladbu 180-210 krát.
A teď jsem ujela autobusem bezmála dva tisíce kilometrů do Gargana a navštívila tam mořské jeskyně proto, abych si tu písničku poslechla po 181 - 211.
Zde se musím pochlubit. Povšimněte si, jak se fotografce dokonale podařilo zastihnout racka v letu. Navíc, ten člun se houpal tak, že byl občas problém zastihnout i moře.
A takhle to tam cákalo. Žbluňk.

Další den jsme s Lelli strávily dalších osm hodin v autobuse. Dobrovolně. Jely jsme se podíval do Pompejí a na Vesuv.
Představte si největší horko, jaké umíte, a toto horko vynásobte třemi. Takhle nám bylo, když jsme se promenádovaly pompejskými uličkami. Ale stálo to za to.
Původně jsem chtěla napsat ohromný zasvěcený a poučný článek o Pompejích. Ale jsem líná. Kdo nevíte, co jsou Pompeje, podívejte se tady.
Já vám sdělím jen několik svých postřehů.
Tudy se tam vcházelo. Na to, že Pompeje byly téměř dva tisíce let zasypané sedmi metrovou vrstvou popela, vypadají docela dobře.
Už si nepamatuji, k čemu sloužilo tohle. Vím ale, že když se teď otočíte, uvidíte gladiátorské cely:).
Ulice byly podobné těm našim. Když zapršelo, proměnily se v malou řeku. Proto si můžete všimnout vyvýšených chodníků. Kdepak Pompejané, to byly hlavouni.
No a když chtěl někdo přes takovou rozvodněnou ulici přejít suchou nohou, mohl použít takovýto krásný přechod. Mimochodem, do mezer mezi kameny se vešla jen kola vozů, jejichž majitelé platili daně.
Popel zakonzervoval všechno, takže se zachovaly i malby na stěnách. Tohle je bezhlavý slon.

A tohle jsou malby z ... ehm... veřejného domu. Pompejané počítali i s negramotnými zákazníky, proto byl nad každou místnůstkou obrázek toho, co se tam dělá.
A když říkám, že popel zakonzervoval všechno, tak opravdu zakonzervoval všechno. Lidská těla se samozřejmě za tu dobu rozpadla, ale nechala po sobě otisk. Do těchto otisků lijí archeologové sádru a získávají tak velice realistické sochy.
Tímto mramorem byly vyskládány chodníky. Na měsíčním světle krásně svítil. Takže první veřejné osvětlení v historii.
Tenhle za všechno může. Teď vypadá vcelku neškodně, ale v době zničení Pompejí byl třikrát vyšší. Během výbuchu se propadl o dva tisíce metrů.
A potom jsme se vydaly na Vesuv. To je on.
Akorát tam nějaký přírodní barbar zbudoval takový chodníček. Jsem člověk, který hory zbožňuje, obdivuje a má k nim respekt. Bude to znít hrozně, ale Vesuv si s civilizací poradí. Další výbuch se čeká během pár desítek let. Maximálně. A dá se odhalit nejdřív 48 hodin dopředu.
A na chodníčku stojí Lelli.
Tohle je kráter. Byl mnohem rozlehlejší než jsem čekala. Ale... (asi se moc dívám na Gumídky), ale myslela jsem, že ta láva bude aspoň trochu vidět:D.
Pohled do kráteru. Po lávě ani památky. A můj stín. Měla jsem strach, aby mi tam nespadl foťák.
Ale je to krásná hora...
Chudák Lelli na mě musela pořád čekat. Ale tohle se nedalo nevyfotit:).
Ty vrstvy mě nepřestaly fascinovat. A celé to tam smrdělo sírou.
Ráda bych napsala, že to je kouř, ale bohužel. Mraky. Ale také zajímavé:).
A na první pohled vypadá vážně neškodně.

Potom už jsme dělaly klasické přímořské činnosti. Koupaly se, jedly zmrzlinu (mimochodem, mají tam nejlepší na světě), jedly pizzu, jedly pomeranče (měly na sobě ještě listí) a jedly broskve.
Harry Potter po Italsku.
Pizzu tam mají druhou nejlepší na světě. Nejlepší mají v Telči. (konec reklamy) A daly jsme si k ní italské vínko. Ještě teď se mi sbíhají sliny. Kousek Lelli.
V den odjezdu se zatáhlo. Myslím, že tahle fotka krásně vystihuje konec prázdnin.
A tahle taky:).

Nevýhody:
Ale abyste nám pořád jen nezáviděli...
Dvě slabé ženy to v Itálii nemají vůbec jednoduché. Užily jsme si všeho. Od pohvizdování až po nabídky "kvalitního sexu". Doslova. Člověk by řekl, že ti chlapi jdou po všem, co se hýbe a co je ženského pohlaví. Ale nedaly jsme se.

A měly jsme !"!/(!"'("?"!** sousedy. Když jsme se v noci bály zamčené ve stanu, zatímco se k nám naprosto namol snažili dobývat a rozbíjeli u toho sklenice i židle, vymýšlely jsme pro ně vhodné označení. Nevymyslely. Lelli půjde studovat češtinu a stejně na nic, co by vystihovalo naše !"!'*!! sousedy nepřišla. Já sice na češtinu nepůjdu, ale jsem vážně většinou dobrá ve vymýšlení označení pro takové lidi a nic.

Asi žádná dovolená nemůže být úplně dokonalá. Ale tahle byla skoro:).
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Skřítě Skřítě | 9. září 2009 v 10:09 | Reagovat

Super článeček...konečeně to slyším pěkně po pořádku :-) Jen škoda těch Pompejí, zasvěcený výklad by byl možná skutečně zajímavý :-)) tak až bude chuť a čas :-)

2 Rebelka Rebelka | E-mail | 9. září 2009 v 10:21 | Reagovat

:D. Zas tolik o tom nevím. A trochu jsem zasvěceně vykládala včera na pincu:).

3 L. L. | 9. září 2009 v 11:21 | Reagovat

"Už si nepamatuji, k čemu sloužilo tohle. Vím ale, že když se teď otočíte, uvidíte gladiátorské cely:)." - oni tam trénovali, na to to sloužilo. A vedle byl amfiteátr. :)
Já už jsem zasvěcený výklad o Pompejích dávala tolikrát tolika lidem, že už mi z toho pomalu hrabe a už ani nevím, co jsem komu navykládala a co jsem neřekla. Jo a chybí ti tu fotka pompejského parkoviště. :P

4 Kleio Kleio | 9. září 2009 v 13:13 | Reagovat

Dvě holky v Itálii, tak to chápu, že to byl masakr. Vzpomínám, jak se kamarádka učila italské fráze, jak poslat Italy do [cenzura]. Prý to docela zabralo. Italové jsou holt hovada. Nadržený k tomu. :)
Ale jinak to vypadá neskutečně kouzelně, krásně, dovolenkově, no prostě ideálně.
Takovéhle dovolené já ráda. (Akorát na stará kolena preferuji ubytování s pevnou střechou. :D)

P.S. Už ti Braní předala dáreček od maminek?

5 Rebelka Rebelka | E-mail | 9. září 2009 v 13:39 | Reagovat

Lelli, jaké parkoviště? Já jsem asi stará skleróza...
Kleio, příště také rozhodně chci pevnou střechu:). S Bran jsem se delší čas neviděla, přijela jsem v neděli a od té dob jsem ještě pořádně nikde nebyla. A zjistila jsem, že mi už asi tři týdny leží v šuplíku dopis pro tebe - byla jsem si téměř 100% jistá, že jsem ho odeslala a teď jsem ho uviděla ve svém pokoji... nechápu:). Ale chybu napravím, jakmile budu mít cestu kolem pošty.

6 Kleio Kleio | 9. září 2009 v 14:24 | Reagovat

No to mufííííííííííííííííííííííf! ;)
(Škoda, že nebudeme u toho, až rozbalíš papírek. Ach, naše dospělá dcera je nám tak vzdálená... :D)

7 cloverdee cloverdee | Web | 9. září 2009 v 14:33 | Reagovat

Nemůžu si pomoct, ale ten Rebelin popisek se mi líbí víc, než tvůj, Lelli.. Promiň;)

Pááni.. Taky bych jela.. Ale v tom stanu bych se na vašem místě stropro.. No, necítila dobře, řekněme:D

8 L. L. | 9. září 2009 v 14:51 | Reagovat

:)
No přece parkoviště na koně! :D (A měly bysme sepsat tu stížnost...)

9 Lúthien Lúthien | Web | 9. září 2009 v 15:35 | Reagovat

Nádherné fotky! Upřímně ti závidím! Ale poslední odstavec už ne :D

10 Profesor Profesor | Web | 9. září 2009 v 17:03 | Reagovat

Opravdu nádherné fotky. Docela ti  závidím, až na tu nevítanou pozornost italů. Raději bych ovšem bydlela v hotelu nebo někde s pohodlnou postelí a extra prodlouženou dekou - nu jsem pohodlná a taky nemám ráda horko.Ale těší mne, že se někdo měl pěkně.

11 Titany Titany | Web | 9. září 2009 v 17:26 | Reagovat

rebííí rebííí, tam jsem bylaaaa v těch stejných jeskyních, když jsme byli s našima dva týdny v Itálii. Strašně se mi lýbily ty červený sasanky :D </výlev>

12 Titany Titany | Web | 9. září 2009 v 17:31 | Reagovat

Já byla tak rozrušená, že sem napsala "lýbily"? WTF?! Omluvuju se za hrubku. *mlátí se do hlavy šanonem*

inteligentní komentář: Jsem ráda, že jste si to obě užily a už se těším, až vás zase uvidím:). Ten Vesuv vám závidím. Podle mě byla na Itálii nejlepší Pizza (v Telči jsem nikdy pizzu neměla takže pro mě nejlepší na světě). Ty stopaře z vedlejšího stanu už vám tolik nezávidím. Eh, fuj. Pamatuju si, že ti snědí Taloši jsou hodně drzí, ale my tam tenkrát byli celá rodina, takže jsem si z nich nic nedělala :D.

13 Titany Titany | Web | 9. září 2009 v 17:35 | Reagovat

jooo, mimochodem, v pátek po perlách jdu na plazmu, tak nechtěla bys jet se mnou, že bysme pak někam zašly? Hm? Hmm? Slibuju, že nebudeme pít alkohol /i když nechápu, proč se mnou nikdo nechce pít :(/ to se ze mě fakt stává hobit?

...Ale nenutím tě; stejně bys na mě musela počkat až mě vycucnou...nebo se můžem zeptat zvěře, jestli nechou jít taky a můžete na mě někde počkat.

14 Rebelka Rebelka | 9. září 2009 v 17:38 | Reagovat

Cloverdee, ale Lelliny popisky jsou zase pravdivější a smysluplnější:).
Lelli, já už se sama sebe bojím; jaké parkoviště pro koně? Asi jsem se nějak zamyslela, když o tom mluvila... chjo...
Lúthien, děkuji za pochvalu fotek. K poslednímu odstavci; všechno asi musí mít nějakou chybu. Ve dne jsme ve stanu skoro nebyly, takže nám byli sousedé úplně ukradení. Noc sice byla hnusná, ale co. Už jsem to skoro dospala:).
Profesore, ty stany byly krásně velké, vysoké s postelí. Navíc to mělo být původně pro čtyři lidi, takže jsme každá měla jednu manželskou. Jediná nevýhoda byla, že přes plátno je všechno slyšet tak, jako by tak ani to plátno nebylo.

15 Rebelka Rebelka | 9. září 2009 v 17:41 | Reagovat

Tit, ty sasanky byly naprosto úžasné. Snažila jsem se je vyfotit, ale nic z toho nebylo:(. Stopaři z vedlejšího stanu byli Češi. To bylo možná ještě horší, poněvač jsme jim rozuměly.
Do Brna bych s tebou jela ráda. Jak tě budou vycucávat, tak bych zatím byla na korálkách. A klidně bych si dala i alkohol. Strašně dlouho jsem neměla pivo:D. A piju s tebou ráda:D.

16 L. L. | 9. září 2009 v 18:22 | Reagovat

Rebí! No přece to, jak si tam uvázali koně a vysedli přímo u dveří obchodu!
(A už se zase půjdeš opít! :P)

17 Keneu Keneu | 9. září 2009 v 18:35 | Reagovat

tady jedno zvířátko, které by se k vám v pátek přidalo

18 Titany Titany | Web | 9. září 2009 v 19:04 | Reagovat

okaaay *zběsile přikyvuje* tak vy dvě se dohodněte a my dvě se uvidíme v pátek ve sboru (nelekej se kdybych tam nebyla hned od začátku, moje oužasná paní profesorka ze španělštiny se mnou potřebuje prodiskutovat cosi kvůli mat. otázkám)

Mimochodem: BASTARDI NÁM ODLOŽILI STÁTNÍ MATURITU *záchvat pláče*

19 Dangerous Dangerous | 9. září 2009 v 21:15 | Reagovat

Jak se jmenovaly ty jeskyně? Vypadají přesně jako ty, ve kterých jsem byla já - nejslavnější byla tzv. Azurová jeskyně. A hned vedle byl oblouk jako ten, který máš na fotce, a když jsi jím projela, mělas dát pusu tomu, koho máš ráda. Posílala jsem tvé druhé mamince pusu v smsce. :D

Na Vesuvu jsem pak za ten chodníček byla ráda, protože předtím se škrábat nahoru v písku a popelu, co furt ujížděl a do kterého se člověk bořil div ne po kotníky, nebyl zrovna med. Taky na vás paní nahoře u suvenýrů mluvila česky? :) A v kráteru jsem viděla plyny, chí. :)
A Pompeje jsou love, jen jsou moc veliké na to, projít je celé. Buď člověk nemá čas, nebo mu je pak takové vedro a už ho to nebaví a bolí ho nohy... Kdyby člověk bydlel blíž, mohl by tam jít navícekrát. :D

20 Rebelka Rebelka | E-mail | 9. září 2009 v 22:06 | Reagovat

Lelli, to mi asi úplně vypadlo. *červenajík* Ne, opít se nemůžu, ráno na to provádím v jeskyních:D. Dám si pivo... dvě... :D ale opít ne!;)
Leneu, bezva! Jé, to zas bude:D.
Tit, myslela jsem si, že budeš kvůli maturitám naštvaná.
Dangie, ano, to budou určitě ty samé jeskyně. Já bohužel neměla komu poslat pusu, ale až někdo bude, tak tam určitě pojedu ještě jednou:). Pompeje jsou obrovké. Mrzí mě, že jsme je nestihli celé. A vedro jsme měli přímo pekelné.

21 Titany Titany | Web | 9. září 2009 v 22:15 | Reagovat

už nejsem naštvaná...zhodnotila jsem situaci a vyvodila jsem, že to má víc kladů než záporů. Ježiš. Já ti to tu vždycky tak zaspamuju...promiň.
</veškeré příspěvky od Titany>

22 Keneu Keneu | 9. září 2009 v 22:26 | Reagovat

Leneu už se moc těší. Leneu?
To jako že se z Kebelky stáváš Vebelkou?
Rebelka-Kebelka-Vebelka
Titany-Witany-Titany

To mi připomnělo:
Harry Potter-Parry Hotter
Albus Brumbál-Blbus Arumbál
Severus Snape-Severus Snape
Ale neptej se mě, co to bylo za povídku.

23 Keneu Keneu | 10. září 2009 v 1:30 | Reagovat

Leneu si po vašem odchodu pustila tříhodinovou Zelenou míli. Leneu by měla jít spinkat, jenomže je rozhozená.
Reb, Tvá drahá sestra má zítra seriál, nechceš přijít na film?

24 Profesor Profesor | Web | 10. září 2009 v 12:30 | Reagovat

Tak stany s postelí? To by se mi líbilo. Kde je postel a prodloužená deka, tam se mi líbí. Jo, a taky musí být plná lednice.

25 mardom mardom | 10. září 2009 v 15:49 | Reagovat

úžasné, nemám slov, přeju vám to a trošku závidím.

26 Clarett Clarett | Web | 10. září 2009 v 16:21 | Reagovat

Úžasný fotografie :))) Muselo to být fakt senzační :))

27 Rebelka Rebelka | E-mail | 11. září 2009 v 8:05 | Reagovat

Tit, klidně ještě spamuj:).
Keneu, včera jsem přišla z jeskyní dost utahaná, tak jsem na promítání neměla náladu. Jak to uděláme dneska s tím Brnem? Kdy přijedeš?
Profesore, lednici jsme na začátku taky měly plnou. Potom jídla ubývalo, ale nouzí jsme netrpěly:).
Mardom, je co závidět:). A jsem ráda, že už máš zase trochu času na obcházení blogů:).
Clarett, bylo. Děkuji za pochvalu fotek;).

28 mardom mardom | 11. září 2009 v 11:18 | Reagovat

No s tím časem to moc slavné není, však se taky chystám na pročištění a zpřehlednění odkazů - jsi jedna z těch, kam chodím pravidelně, jen jsem vůbec nekomentovala (ale četla), teď si najdu i ty dvě minuty na pár písmenek. Jinak mi vychází dovča s miláčkem, sice jen v čr, ale i tak :D ... takže tak 12 dní tu moc nebudu...

29 Lucy Lucy | 12. září 2009 v 13:44 | Reagovat

Teda ja nikdy do Italie nezavitala a ani me to nejak nelakalo, ale po precteni tohoto clanku jsem uplne zmenila nazor!!!!! ...pani...no ja jsem uplne prekvapena z toho..

30 Rebelka Rebelka | E-mail | 12. září 2009 v 18:47 | Reagovat

Mardom, užij si dovolenou. Moc ti to přeju:).

31 Rebelka Rebelka | E-mail | 12. září 2009 v 18:51 | Reagovat

Jé, ahoj, Lucy. Strašně hrozně moc ti gratuluji. (Bohužel opožděně, nějak jsem si pořád myslela, že ten velký den máš až tenhle víkend, takže když jsem asi v půlce týdne zjistila, že už jsem opožděná, přišlo mi  hloupé odesílat přáníčko - i když jsem ho měla připravené už dřív :-/.)

32 Lucy Lucy | 14. září 2009 v 19:02 | Reagovat

Je posli i tak.... ja rada pranicka:-))) A uz mam fotky, tak ti poslu na e-mail odkaz...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama